Tillbaka till samtliga rapporter

Gator som behöver åtgärdas

Anonym rapport i kategori Vägar (Övriga), 09:33, tis 17 augusti 2021

Skickades till Kil, 2 minuter senare

Börjar på infarten Björnbärsstigen och fortsätter sen på Hjortronstigen. Brunnar höjdes och sen blev det ditlagt grus singel mm stora fyrkanter. Och detta sprider nu när man kör på gatan. Hade hoppats på att det skulle asfalteras men på Kils Kommuns hemsida finns inga anteckningar om att det skulle vara nåt planerat arbete. Vi har nu haft det så här med zick Zack körning under sommaren. Ingen vill överhuvudtaget köra i dessa uppgrävda fyrkanter. Tacksam om nån kan komma och inspektera och kanske få ett svar på vad och ev när det åtgärdas. Gatorna anlades 1976 i samband med att villaområdet började byggas. Då sas det att inom några år när området var färdigbyggt skulle det asfalteras klart. Tyvärr har inget hänt utan endast vid påpekning har viss reparation utförts. Med vänlig hälsning Birgitta Rogersson Hjortronstigen 13 66535 Kil Brogersson@gmail.com

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej! Har haft telefonkontakt med dej. Med vänlig hälsning Thomas Kils kommun

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 07:52, tors 19 augusti 2021

  • Fixat till viss del, tycker kanske att det finns ytterligare förbättringar att göra. Haft fin kommunikation med kommunen då jag blev uppringd och vi hade ett bra samtal. En kontroll av gatorna i hela området skulle dock inte skadas då bla vid utfarten från som vi säger Dalliden 1 till Ravinvägen fortfarande är brist av asfalt och känns som att det är inget man kan undvika att se. //Birgitta Rogersson

    Postat anonymt 09:57, tis 14 september 2021

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.