Tillbaka till samtliga rapporter

Flera gatlyktor på gångbanan har rostat sönder

Anonym rapport i kategori Gång- och cykelvägar, 09:55, ons 13 oktober 2021

Skickades till Kil, 5 minuter senare

Flera av cykelbanans lyktstolpar har rostat sönder i nederkant. Det kan bli en fara på flera olika sätt dels om de bryts av och den rostiga vassa kanten skär igenom elledningarnas isolering, men även om någon får dem på sig när de går av. Går ofta där med hunden och har säkert sett fem stolpar som är mer eller mindre avrostade.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej, ja det är många dåliga stolpar efter den gångvägen. Vi kommer att byta ut stolparna där, troligtvis till våren. Den lutande stolpen är felanmäld. Med vänlig hälsning Annelie Kils kommun.

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 13:49, ons 13 oktober 2021

  • Fortfarande öppen, via enkät, 13:41, ons 10 november 2021

  • Hej, stolpen ska vara riktad och lysa. Jag sätter löst på ärendet trots flera dåliga stolpar. Resterande arbete är planerat under 2022. Med vänlig hälsning Annelie Kils kommun.

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 07:03, tisdag 1 februari 2022

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.