Tillbaka till samtliga rapporter

Smältvatten rinner inte undan

Rapporterat av Android i kategorin Vägar (Övriga) av Lars-Erik Englund, 11:17, tisdag 8 februari 2022

Skickades till Kil, 3 minuter senare

Problem med att vatten inte rinner undan på gatan vid Hallonstigen 9. Just nu stor vattensamling med is under. Innebär stor risk för halka när man ska gå tvärs över gatan för att hämta posten. Orsak till problemet är dels dålig lutning mot gatubrunnar och dels att kommunen lägger upp snö i gathörnet, vilket förhindrar vattenavrinning mot brunn. Detta måste åtgärdas innen det händer en olycka. Vattensamling förekommer även under sommarhalvåret då det har regnat mycket.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Se bifogade foton.

    Postat av Lars-Erik Englund 13:30, tisdag 8 februari 2022

  • Efter måndagens snöfall har kommunen spätt på snöhögen i gatuhörnet. Innebär nu vid mildvädret på dagarna att vattensamlingen utanför vår garageuppfart ökar och sedan fryser till blankis på nätterna. Innebä stor risk för halkolycka när man t ex ska hämta tidning och post. Vi försöker att sopa undan vattnet varje dag men det är svårt då kommunens snöhög förhindrar vattenavrinning. Så här har vi haft det varje år, men vi börjar bli gamla och orkar snart kanske inte sopa bort vattnet. Om kommunen anlägger en gatubrunn utanför vårt hus skulle problemet vara helt löst.

    Postat av Lars-Erik Englund 17:16, söndag 27 februari 2022

  • Fortfarande öppen, via enkät, 14:41, tisdag 8 mars 2022

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?