Tillbaka till samtliga rapporter

Djungel av buskar

Rapporterat av iOS i kategorin Träd och buskage, anonymt 20:45, lördag 14 maj 2022

Skickades till Ale kommun, mindre än en minut senare

Här är rena djungel av era buskar som kommunen har planterat på den tiden när det bygdes prndelparkering. I buskar samlas stora rotor som tar sig in i husena särskilt mitt som är så nära den. Jag vill att ni tar eran ansvar och hitta lösningen på den och tar bort den ifrån min tomgräns. Med vänlig hälsning, Suad

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende och skickar det vidare till ansvarig verksamhet, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 08:28, måndag 16 maj 2022

  • Hej. Ale kommun kommer att åka dit och klippa detta i veckan. Tack för att ni använder FixaMinGata. Mvh Annelie

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Annelie Menander 11:43, måndag 30 maj 2022

  • Det ni har gjört är att ni klipt kanterna och lämnat klipt gräs på gångbana. Vet inte om ni har läst fel men det är problem med buskar som har vuxit för mycket och det samlas skrep och råttor som går in i våra källare och huse. Det ni ska göra är att ta bort den från mitt tomtgränsen. Väldigt dåligt gjört av er bara för att undvika göra det rätta. Med vänlig hälsning, Suad

    Postat anonymt 12:05, fredag 3 juni 2022

  • Problemet är kvar med buskar, den har bara klipt gräset vid kanterna, dem måste ta bort dem buskar eftersom där bor masvis med rotor och mos, och massa skrep. Mitt hus är nära och den små djur kommer in i källare. Dem måste otgärda deta problem.

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat anonymt 21:04, lördag 11 juni 2022
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej och tack för du hör av dig igen.

    Vi skickar en påminnelse till ansvarig verksamhet, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 14:14, tisdag 21 juni 2022

  • Ale kommun kommer inta ta bort buskarna vid staket som bilden visar. Buskarna drar ej till sig råttor, Det som du kan göra är att sätta en skiva på insidan staketet ner mot marken för att undvika att en växt letar sig in under staketet. Mvh Hans Gata-park

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Hans Henrysson 15:27, måndag 27 juni 2022

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?