Tillbaka till samtliga rapporter

Stort djupt hål i gatan utan varning/utmärkning

Rapporterat av Android i kategorin Vägar (Övriga) av Inga-Lill, 23:59, torsdag 7 juli 2022

Skickades till Göteborgs kommun, 1 minut senare

I måndags natt höll jag på att slå mig helt fördärvad då jag cyklade nerför Kabelgatan, uppifrån Gråberget/Stortoppsgatan och körde rätt ner i ett stort djupt hål i gatan. Det stora hålet ligger i en brant backe och som framförallt cyklist och motorcyklist kan det vara riktigt farligt att i hyfsad fart i nedförsbacke landa i ett stort hål med väldigt stora stenar i. Det saknas och saknades varningsskyltar för både vägarbete (om det nu pågår?) och framförallt för det extremt stora hålet i gatan redan i måndags och det saknas fortfarande varningsskyltar fyra dagar (!) senare. Ska någon behöva hamna på sjukhus eller något ännu värre innan detta åtgärdas?

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?