Tillbaka till samtliga rapporter

Gammal sprängkabel vid lekplats

Rapporterat av Android i kategorin Park, anonymt 19:09, lördag 3 september 2022

Skickades till Göteborgs kommun, mindre än en minut senare

Sedan många år sticker det ut en kopparsladd med isolering ur stenarna här. Jag har hört att det är en gammal sprängkabel från en detonator som blivit kvar.

Den är lång och snubblig och lockar till lek för de många barn som är på lekplatsen bredvid. Farlig både ur kvävning, skärning och snubbling-synpunkt (ligger i en stenig backe). Ingen har kunnat dra bort den då den sitter så hårt i stenarna.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?