Tillbaka till samtliga rapporter

Gatubelysningen på Tingsvägen är släckt.

Anonym rapport i kategori Gatubelysning, 01:16, mån 27 juli 2020

Skickades till Ale kommun, 3 minuter senare

Gatulamporna har varit släckta sen de började bygget här bredvid i februari 2020. Det är bäckmörkt om kvällarna, så man knappt ser vart man går och det är otäckt som ensam tjej att gå hem efter att det blivit mörkt.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för anmälan. Vi skickar detta vidare till ansvariga, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 10:42, mån 27 juli 2020

  • Bygge pågår

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Mattias) 15:19, tis 4 augusti 2020

  • Vad är detta för svar? Vi alla vet redan att bygge pågår. Betyder det att man ska behöva leva i bäcksvart mörker i två år som bygget pågår då? Det måste ju gå att lösa på något sätt! Det byggs ju om överallt inne i GBG tex, inte är det bäcksvart överallt för det. Ni kan väl, i samråd med Alebyggen, sätta upp ett par extra lampor på husknuten eller något ifall nu gatulamporna är helt strömlösa?

    Postat anonymt 19:36, tors 13 augusti 2020

  • Initialt ett kort kallt svar från kommunen utan något förslag på lösning. Det gjorde mig upprörd. Men sen när jag påpekade detta igen så kom trevligare svar och en lösning.

    Postat anonymt 10:35, mån 24 augusti 2020

  • Hej ! Vi har problem på Tingsvägen 2 det står bilar på vägkanten som hindrar lastbilar att lasta av material till oss på Daglig verksamhet Industrigruppen vi har lastbrygga som inte vi kan använda, det finns inget utrymme. Ale byggen säger att det är avlastnings zoon ingen parkering, bilarna som står där har anvisade parkeringar som inte de använder enligt Alebyggen. En av bilarna som står mest i vägen har stått där mer än ca två vecka.

    Postat anonymt 08:56, ons 23 september 2020

  • Hej och för ditt meddelande. Arbetar du för daglig verksamhet i Ale kommun? Vänligen ring någon trafikingenjör isåfall och tala med dem. Vi skickar detta ärende dit också, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 09:37, tors 24 september 2020

  • Löst

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Mattias) 14:36, tors 29 oktober 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?