Tillbaka till samtliga rapporter

Saknas ett övergångsställe över Föreningsgatan, vid rondellen.

Anonym rapport i kategori Gång- och cykelbana, 21:15, sön 9 augusti 2020

Skickades till Skurups kommun, 4 minuter senare

Sedan man byggde rondellen har det varit farligt för gående att passera rondellen när de ska över Föreningsgatan. Jag bor i närheten och ser OFTA både barn/ vuxna och hundar som står mitt i rondellen och väntar på att gå över. En hel del barn som ska cykla till Sandåkra och ridklubben, cyklar från Hyltaskogs-området och måste passera rondellen för att komma över till cykelbanan som går längs Föreningsgatan. (Det finns en tunnel som man kan använda säkert, men eftersom det blir att man får cykla en omväg dit så använder varken barn eller vuxna den när de ska mot Sandåkra hållet.) Ett övergångsställe för gående och cyklister hade varit mkt. bra vid rondellen.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Fortfarande öppen, via enkät, 13:11, fre 11 september 2020

  • Skickar detta till rätt instans

    Postat anonymt 15:26, torsdag 14 januari 2021

  • Vi tackar för förslaget och har det i tanke vid framtida utredningar för området.

    Mvh Kommunteknik

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 08:59, fredag 15 januari 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?