Tillbaka till samtliga rapporter

Bilar som hindrar av och pålastning

Anonym rapport i kategori Vägar (Övriga), 11:08, tors 24 september 2020

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Hej jag heter Erja och arbetar för Ale Kommun Dagligt arbete för funktionshindrade! Jag anmälde detta för er i onsdags men det blev fel för det står om belysning och det är fel. Vi har problem på Tingsvägen 2 det står bilar på vägkanten som hindrar lastbilar att lasta och på av material till oss på Daglig verksamhet Industrigruppen vi har lastbrygga som inte vi kan använda, det finns inget utrymme. Ale byggen säger att det är avlastnings zoon ingen parkering, bilarna som står där har anvisade parkeringar som inte de använder enligt Alebyggen. En av bilarna som står mest i vägen har stått där mer än ca två vecka.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för anmälan! Vi överför ärendet till ansvarig enhet som får ta och titta på detta, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 14:00, tors 24 september 2020

  • Hej, jag får åka och kolla på detta idag och se vad man kan göra.

    Mvh Tobbe Engström

    Postat anonymt 06:28, fre 25 september 2020

  • Jag har pratat med ägaren till den blå Volvon och han flyttar den i helgen. Sen att det parkera bilar där är inget vi kan göra något åt och denna plats är inte avsedd för er verksamhet eftersom det är Allmän Platsmark.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 13:01, fre 25 september 2020

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.