Tillbaka till samtliga rapporter

Förvirring vägarbetet på Södergatan

Rapporterat i kategori Vägmärken och skyltar av Stefan, 20:31, mån 28 september 2020

Skickades till Skurups kommun, 4 minuter senare

Ni borde se över trafiksituationen i korsningen Södergatan-Prästgatan söderut under vägarbetstiden. Dom som inte har lokalkännedom vet inte var dom ska ta vägen när skyltningen ser ut som den gör samt att svänger man höger eller vänster så kommer inga nya skyltar så man vet var man ska ta vägen. Många gånger väljer bilar att köra rakt fram för att dom ändå i tron tror att dom ska komma förbi, men tvingas istället använda uppfarterna till husen som vändplats.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Fortfarande öppen, via enkät, 08:31, ons 28 oktober 2020

  • Fixat.

    Mvh Kommunteknik

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 09:33, fredag 15 januari 2021

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?