Tillbaka till samtliga rapporter

Skottning

Rapporterat av iOS i kategorin Vinterväghållning, anonymt 12:23, mån 1 februari 2021

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Här har man skottat och sandat gångbanan och sedan har snösvängen på gatan slängt upp all sin snö på gångbanan. Vilket gör att vi som går nu måste pulsa fram i snön. Prioriterat borde väl vara gång och cykel, inte bil?

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Varför har ni slutat att ploga Tornvägen Vid förra snöfallet plogades aldrig gatan inte idag går det att gå på gatan för oss gamla och vi är många på Tornvägen

    Postat anonymt 15:05, mån 1 februari 2021

  • Hej och tack för anmälan! Alevägen är inte kommunal utan skottas av Trafikverket, så vi överför ärendet dit.

    Angående Tornvägen så skickar vi påminnelse till dem.

    Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: inte kommunens ansvar

    Postat anonymt 16:05, mån 1 februari 2021

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.