Tillbaka till samtliga rapporter

Vassen längs med vägen är väldigt hög och skymmer sikten när man ska köra ut på vägen från företagen som ligger där, tex Ica och Kungälvs trä.

Anonym rapport i kategori Träd och buskage, 17:33, tis 29 juni 2021

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Vass/buskage som är i diket längs med vägen skymmer en stor del av sikten när man ska köra ut från de olika parkeringarna till de företagen som ligger där. Ex zoot, Kungälvs trä och Ica. Kan orsaka allvarliga olyckor om den inte klipps ner, sikten är väldigt dålig som det är nu och har varit i iaf en månads tid. Det är svårt att se för den som önskar köra ut på vägen igen, men även de som kör på vägen som inte ser bilarna som har för avsikt att svänga ut pga vassen.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende och skickar det vidare till ansvarig verksamhet, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 11:02, ons 30 juni 2021

  • Hej Ale kommun håller på med sin årliga kantklippning just nu så det blir klippt inom kort här. Tack för att du använder Fixa min gata

    Mvh Tobbe Engström

    Postat anonymt 12:08, tis 6 juli 2021

  • Hej, detta är nu klippt nu. Tack för att du skickade in detta på fixa min gata

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 06:44, ons 7 juli 2021

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.