Tillbaka till samtliga rapporter

Rötter reser asfalten

Rapporterat av Android i kategorin Vägar (Övriga), anonymt 14:19, onsdag 25 augusti 2021

Skickades till Ale kommun, 1 minut senare

Rötter från borttagna träd reser asfalten rejält. Blivit farliga gupp som bör åtgärdas. Stor snubbelrisk.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din felanmälan.

    Vi på kontaktcenter i Ale kommun har tagit emot ditt ärende. Detta ligger inom Madens område och detta ansvarar inte kommunen för. Det är en samfällighet, i detta fall troligen madens samfällighet som är ansvariga för frågan, hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: inte kommunens ansvar

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 15:27, onsdag 25 augusti 2021

  • Hej igen! Gatan är en brandgata som går genom området. Denna gata snöröjs inte av oss boende/föreningen utan av "någon annan" som åker där och skottar o sandar, så tar för givet att ansvaret ligger på kommunen eller Älvängens vägförening . Låter märkligt att detta underhåll och annat underhåll på gatan är uppdelat på 2 parter?

    Postat anonymt 19:45, onsdag 25 augusti 2021

  • Hej detta är Älvängens vägförening som har driften på denna gångbana så jag skickar ärendet till dom.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 09:52, torsdag 26 augusti 2021

  • Fortfarande öppen, via enkät, 17:39, onsdag 22 september 2021

  • Fortfarande öppen, via enkät, 18:39, onsdag

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?