Tillbaka till samtliga rapporter

Vägbula utan varningar

Anonym rapport i kategori Vägmärken och skyltar, 07:46, måndag 11 april 2022

Skickades till Ale kommun, 4 minuter senare

Hej! Vi har en vägbula i backen på Enekullevägen men den är inte "varningsmärkt" att den finns där. Vi som bor här känner ju till den men t.ex. vänner och taxi har nästa kört sönder bilar när de sett bulan för sent. Skulle ju vara jättebra om vi fick lite varningsskyltar om bulan. Tackar på förhand! Mvh Carina Nordstedt

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej, vi har asfalterat om denna så det kommer att komma målningar på farthindret. Om det är det ni menar som saknas.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 07:59, måndag 11 april 2022

  • Hej Tobbe! Tack för snabbt svar! Målning är väl bra om det inte är snö på. Jag tänkte ett par skyltar, se uppladdat. Mvh Carina

    Postat anonymt 08:58, måndag 11 april 2022

  • Hej, tycker jag låter som en bra ide. Jag skall se till så det kommer upp ett vägmärke som visar att det finns farthinder på vägen. Kommer troligtvis sätta upp det i början av Enekullevägen så man får med alla. Tack för synpunkt på detta.

    Mvh Tobbe Engström

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 11:44, måndag 11 april 2022

  • Hej! Snabbt jobbat! Såg att en skylt kommit upp, men, det är bara en skylt från ena hållet och den står 2-300 meter från själva bulan. Mvh Carina Nordstedt

    Postat anonymt 08:29, måndag 25 april 2022

  • Hej, jag skall se om den skall sitta närmare, jag vill ha med dom andra farthindren också tänkte jag. Jag skall se över detta en gång till.

    Mvh Tobbe Engström

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 09:33, måndag 25 april 2022

  • Strålande! De andra farthindren syns bra ändå, det är bulan som är lurig :-) Mvh Carina

    Postat anonymt 11:16, måndag 25 april 2022

  • Nu skall det vara bättre markerat så jag sätter ärendet som löst.

    Mvh Tobbe engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 06:43, onsdag 11 maj 2022

  • Hej Tobbe! Nu ser det görbra ut! Tusen tack!

    Postat anonymt 07:07, onsdag 11 maj 2022

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?