Tillbaka till samtliga rapporter

Fel hastighet vid villaområde där lekande barn finns.

Anonym rapport i kategori Vägmärken och skyltar, 06:55, tisdag 10 maj 2022

Skickades till Ale kommun, 4 minuter senare

Folk kör som galningar här då de missar skylten 30 hadtighet eftersom den är satt för tidigt början på gatan. Våra barn riskerar bli påkörda nästan varje dag. Det är flera småbarnsfamiljer som bor här.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej, hastighetsmärket måste sitta i början av denna gata då det är där som hastigheten ändras. Den kan inte sitta längre in.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 06:39, onsdag 11 maj 2022

  • Fast ni måste göra något åt detta! Det var en som var nära att krocka då hen körde jätte fort. På andra sidan av gatan har folk satt upp egen skylt ”lekande barn”. Ni måste göra något ni kan inte blunda för detta!

    Nu har jag informerat men om något i framtiden händer så kommer jag sprida detta vidare till medier med mera eftersom jag har gjort mitt men kommunen som brustit och inte gjort sitt. Ni kommer ansvara för om barn far illa!

    Postat anonymt 07:56, onsdag 11 maj 2022

  • Detta är inget diskussions forum, vill du skicka ett klagomål så får du skicka det till vårt Kontaktcenter så kommer dom att skicka det till ansvariga på Ale kommun.

    Mvh Tobbe Engström

    Postat anonymt 11:57, onsdag 11 maj 2022

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.