Du kan flytta runt med ditt tangentbord
plus
minus
vänster
höger
Placera en nål på kartan för att påbörja en ny rapport
mellanslag
Tryck på mellanslag igen för att anpassa platsen
mellanslag
Påbörja
rapporten här
Flytta
rapporten hit
Tillbaka till samtliga rapporter

Gräs och ogräs på cykel-gångväg

Rapporterat av desktop i kategorin Gång- och cykelbana, anonymt 10:12, måndag 10 juni 2024

Skickades till Skurups kommun, 2 minuter senare. FixaMinGata-ref: 40819.

Den grusbelagda gång- och cykelvägen behöver underhållas regelbundet för att det inte ska växa ogräs och gräs på den.

Det som händer nu är att ogräset och gräset växer in i våra trädgårdar.

Jag vet att någon granne för något år sedan protesterade mot bekämpning med salt. Om ni valt bort den metoden behöver mekanisk borttagning på regelbunden basis ske. Tex samtidigt som lekplatsen i slutet på Primulavägen klipps.

Med vänlig hälsning, Jesper Niklasson

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din synpunkt,

    Kommunteknik ser över lämplig åtgärd.

    Hälsningar Skurups kommun

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Skurups kommun 15:34, måndag 10 juni 2024

  • Hej igen, vi är såklart väldigt tacksamma för att ni kört gc-vägen med traktor och harv. Men som ni ser på bilderna är det kvar en remsa med gräs vid sidorna. Just detta gräs växer in i våra rabatter, häckar, mm. Vi skulle gärna se att ni tar bort även detta gräs och underhåller på regelbunden basis.

    Tack på förhand Mvh Jespwr

    Postat anonymt 10:31, tisdag

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?