rapporten här Flytta
rapporten hit
Stängd
Fåglar på tomten som förstör plantering och gräsmatta
Rapporterat av mobile i kategorin Övrigt, anonymt 09:30, söndag 19 oktober 2025
Skickades till Skurups kommun, 4 minuter senare. FixaMinGata-ref: 48562.
Hej. Räkorna är ofta i min trädgård. Det har resulterat i stora hål i min gräsmatta, framförallt på framsidan. Men även i min rabatt där mina vårlökar blivit uppgrävda. Det är främst det senaste året som jag haft problem. Tidigare har endast kajor byggt bo i min ventilations skorstenar...vilket de fortfarande gör.
Uppdateringar
-
Hej,
Följande information finns på Skurups kommuns hemsida: Råd till fastighetsägare
Informera boende om att inte mata fåglar från balkonger, på gården eller andra platser nära husen.
Se till att papperskorgar och soptunnor har bra lock så att inte fåglar drar ut matrester.
Minska tillgången till bomaterial. Håll rent från kvistar och dylikt och städa undan trädgårdsavfall redan under hösten.
Samordna gärna åtgärderna med de omkringliggande fastigheterna, för att motverka att problemen flyttas över till grannen.
Rensa bort befintliga tomma bon innan fåglarna lagt ägg samt sätt upp material som försvårar för fåglar att bygga bo. Kontrollera regelbundet, gärna varje vecka, så att inte nya fågelbon börjar byggas igen. Ta hjälp av företag som är experter på skadedjursbekämpning vid behov.
Mellan 1 april – 31 juli är det häckningssäsong och fåglar är fredade. Det innebär att fåglarna, äggen och deras bon inte får röras. Det kan finnas undantag i allvarliga fall som bekämpningsbolagen har kännedom om.
För mer info se följande länk: https://www.skurup.se/ bygga-bo-och-miljo/ bostader-och-boendemiljo/ boendemiljo/ storande-faglar
Tack för ni använt FixaMinGata.
Hälsningar Skurups kommun
Tillstånd ändrat till: inte kommunens ansvar
Postat av Skurups kommun 09:22, tisdag 28 oktober 2025
Ge en uppdatering
Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy